Regulowanie temperatury za pomocą inteligentnych instalacji

Radek on 29 lipca, 2020
     Wyposażenie instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej w dodatkowe czujniki bądź umożliwienie komunikacji elementów sterujących z systemem inteligentnej instalacji może sprawić, że będziemy odczuwać w domu komfort w każdych warunkach i nie będziemy musieli się martwić o zmiany nastaw temperatury. Do tego inteligentne automatyczne sterowanie tymi systemami bardzo ułatwia racjonalne wykorzystywanie kosztownej energii potrzebnej do ich działania, więc można liczyć na uzyskanie dzięki niemu znacznych oszczędności.
Regulowanie temperatury za pomocą inteligentnych instalacji
Każda instalacja grzewcza daje możliwość regulowania jej wydajności. Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można zmieniać, przekręcając pokrętła zaworów przy grzejnikach. Taka regulacja jest jednak mało precyzyjna, a na efekt zmiany temperatury, gdy korzystamy z centralnego ogrzewania wodnego, trzeba czekać w najlepszym razie kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt minut. Połączenie regulatorów temperatury ze zintegrowanym systemem sterowania znacznie poprawia sytuację. Pierwsza korzyść to uzyskanie możliwości wyboru żądanej wartości temperatury na panelu sterującym z dokładnością co najmniej do 1°C. Zastosowanie regulatorów w każdym pomieszczeniu pozwala na ustawianie na każdym innej wartości. I to bez potrzeby ruszania się z miejsca, przy użyciu jednego kontrolera, którym może być tablet lub smartfon. A to znaczy, że działanie ogrzewania lub klimatyzacji da się kontrolować na dowolną odległość.
Dzięki czujnikom rozlokowanym w całym domu w każdej chwili możemy odczytać na ekranie kontrolera, jaka jest temperatura w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli przyjdzie nam do głowy ją zmienić, możemy to zrobić przed powrotem do domu. Wtedy, nawet jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe o dużej bezwładności cieplnej, wejdziemy do wnętrza, w którym panuje już pożądana przez nas temperatura.
Sterowanie ogrzewaniem, chłodzeniem, a nawet wentylacją niezależnie w kilku pomieszczeniach lub strefach domu przydaje się przede wszystkim po to, żeby oszczędzać energię. Nie ma potrzeby utrzymywania temperatury komfortu ani intensywnej wymiany powietrza tam, gdzie akurat nikogo nie ma. Obniżając temperaturę w pomieszczeniu zaledwie o 1°C, zmniejsza się zapotrzebowanie na energię o kilka procent.
Automatyka ogrzewania
Oszczędności energii potrzebnej do grzania lub chłodzenia pozwala uzyskać system, który wykrywa obecność mieszkańców (na przykład dzięki czujkom ruchu) i automatycznie dostosowuje do tego działanie instalacji grzewczej oraz klimatyzacyjnej, a także wentylacyjnej – zapewnia komfort tam, gdzie ktoś jest, i ogranicza wydajność urządzeń w pustych pokojach.
Działanie klimatyzacji i wentylacji odczuwa się w krótkim czasie po ich uruchomieniu. W przypadku ogrzewania bywa różnie, a jego powolne reakcje mogą stanąć na przeszkodzie w sprawnym sterowaniu nim w celu uzyskania oszczędności bez utraty komfortu. Gdy temperatura ma się zwiększać w krótkim czasie, zwykłe grzejniki, a tym bardziej ogrzewanie podłogowe, nie są najlepszym rozwiązaniem, bo od momentu ich uruchomienia do uzyskania pożądanego efektu mija zbyt dużo czasu. Z tego względu lepszy jest system grzewczy oparty na urządzeniach zdolnych do zapewnienia odczucia ciepła w pomieszczeniu w krótkim czasie, a ze względu na łatwość indywidualnej regulacji wydajności każdego z nich najlepiej zastosować takie, które działają niezależnie od siebie w każdym pomieszczeniu. Odpowiednie są zatem elektryczne konwektory wentylatorowe, promienniki podczerwieni oraz klimatyzatory z funkcją grzania oferowane także jako jeden z rodzajów powietrznych pomp ciepła.