Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej ?

Radek on 15 września, 2020

Montaż instalacji fotowoltaicznej.

Możliwości techniczne umożliwiające montaż instalacji fotowoltaicznej są aktualnie niemalże nieograniczone. Dachy płaskie, pochyłe, kryte dachówką, metalem – na każdym z nich można zainstalować panele, ale warto pamiętać, że w pewnych warunkach instalacja jest tańsza i bardziej efektywna.

Jeśli planujemy budowę domu, warto już na etapie współpracy z architektem rozważyć kilka aspektów, które w przyszłości oszczędzą nam czasu i funduszy przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej. Poniżej wymieniliśmy najważniejsze punkty, o których warto pamiętać:

 

1. POŁUDNIOWA EKSPOZYCJA

W takich warunkach panele będą miały szansę zebrać najwięcej promieni słonecznych w ciągu całego dnia. Warto zaplanować budowę domu tak, aby dach, na którym zainstalowane będą panele, zwrócony był na południe.

2. KĄT NACHYLENIA DACHU:

producenci zalecają instalację paneli pod kątem od 30 do 45 stopni. Istnieje oczywiście możliwość zainstalowania paneli na dachu płaskim, jednak wymaga to dodatkowych nakładów finansowych na konstrukcję unoszącą panele. Zaplanujmy dach pod kątem 30-45 stopni, a oszczędzimy sobie dodatkowych kosztów.

3. POKRYCIE DACHU:

panele najlepiej sprawdzają się na dachach krytych metalem lub gontem bitumicznym. Wszelkie inne pokrycia, np. dachówki, charakteryzują się większą kruchością i delikatnością, co wymaga od instalatorów dodatkowych nakładów pracy. Trudniej jest również zagwarantować brak uszkodzeń nawierzchni podczas pracy przy instalacji, więc wybierajmy trwałe pokrycia z metalu lub gontu bitumicznego. Nie zapominajmy także, że instalacja ma swoją masę, więc budowanie delikatnego dachu może ograniczyć możliwości wykonania instalacji zgodnie z założeniami.

4. CZYSTA POŁAĆ DACHU:

świetliki, okna, otwory wentylacyjne, kominy – te wszystkie elementy ograniczają powierzchnię, którą możemy przeznaczyć na panele słoneczne, więc starajmy się przy projekcie umieścić je na innej części dachu. Najlepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną na połaci dachu wolnej od jakichkolwiek dodatkowych elementów.

5. TRASY KABLOWE:

już na poziomie projektu można przemyśleć, jakimi trasami będzie prowadzone okablowanie z dachu do centrali elektrycznej. Warto także przewidzieć wolną przestrzeń koło centrali elektrycznej na inwertery, monitoring instalacji itp.

6. ZACIENIENIE INSTALACJI:

planując ogród oraz ekspozycję dachu, starajmy się wybierać takie miejsce, które nie będzie zacienione przez drzewa lub inne elementy. Każdy cień rzucany na instalację ogranicza ilość produkowanego przez nią prądu.

7. OGRZEWANIE:

jeśli połać dachu jest na tyle duża, że prąd produkowany na jej powierzchni mógłby wystarczyć do ogrzania domu, warto przemyśleć już na poziomie projektu wyposażenie instalacji grzewczej w pompę ciepła i rezygnację np. z kominka czy instalacji gazowej.