Inteligentny budynek to nie tylko elektryka – to także pompa ciepła

Radek on 25 maja, 2020

Pompa ciepła – innowacyjna, oszczędna, bezpieczna i co najważniejsze ekologiczna.

Pompa ciepła jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w inteligentnym budynku. W czasach ciągłych podwyżek cen paliw zastosowanie instalacji z pompą ciepła stanowi gwarancję stabilności i przewidywalności kosztów ogrzewania. Ponadto do walorów tego rozwiązania zalicza się także komfort użytkowania oraz pro-ekologiczny charakter tego systemu ogrzewania.

Czym kierować się wybierając instalatora pompy ciepła.

Instalacja systemu grzewczego z pompą ciepła to nie zakup pralki. To inwestycja obliczana na dziesięciolecia bezawaryjnego użytkowania. Mając na uwadze jej długoterminowy charakter, rozważając wybór konkretnego instalatora pomp ciepła warto kierować się kilkoma kryteriami:

Stopień specjalizacji instalatora pomp ciepła.

Niektóre firmy instalacyjne z branży ogrzewnictwa traktują pompy ciepła jako uzupełnienie swoich ofert usług opartych o konwencjonalne źródła energii. Stwarza to zagrożenie dla jakości i poziomu innowacyjności produktów spoza trzonu działalności firmy. Wąska specjalizacja i koncentracja instalacji w jednym obszarze daje możliwość ciągłego doskonalenia świadczonych usług i pracy nad innowacyjnością nawet najdrobniejszych komponentów. W efekcie otrzymuje się usługi najwyższej jakości, najbardziej zaawansowane technologicznie oraz zoptymalizowane pod kątem potrzeb użytkownika.

Szeroki zakres mocy pomp ciepła.

Każda inwestycja budowlana jest unikalnym zbiorem rozwiązań inżynieryjnych uzależnionych od wizji klienta, założeń projektowych oraz uwarunkowań naturalnych. Dobór optymalnego systemu grzewczego opartego o tę właściwą pompę ciepła wymaga od projektanta dostępu do szerokiej gamy produktów o różnorodnych parametrach. Parametrach dostosowanych do pokrycia zapotrzebowania na ciepło dla każdego rodzaju inwestycji. Bogate doświadczenie firmy instalacyjnej zapewnia jak najlepsze dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb każdej inwestycji. Eliminuje to ryzyko przeszacowania lub niedoszacowania zapotrzebowania na moc grzewczą. W efekcie wpływając na dalszą optymalizację kosztów grzewczych.

Opieka serwisowa nad instalacjami z pompą ciepła.

Montaż pompy ciepła i synchronizacja całego systemu grzewczego jest zazwyczaj ostatnim etapem instalacji. W sytuacji, w której następuje awaria systemu najważniejsze jest aby firma instalacyjna posiadała odpowiednie kompetencje. Dzięki temu może liczyć na wsparcie autoryzowanego serwisu producenta. Warto sprawdzić dostępność tej opcji w ofertach firm instalacyjnych.
Dodatkowe możliwości – chłodzenie, wentylacja, sterowanie przez Internet. Instalacja pompy ciepła daje możliwość wykorzystania trybu chłodzenia w dwóch wariantach: pasywnym i aktywnym. Pompa ciepła to serce systemu grzewczego, ale najlepsze wyniki osiąga przy współpracy ze zintegrowanym systemem wentylacyjnym z rekuperacją. W wyniku połączenia i synchronizacji tych dwóch systemów otrzymuje się stały dopływ świeżego powietrza przy jednoczesnym zachowaniu założonych temperatur w pomieszczeniach, a odzysk ciepła/chłodu z wymienianego powietrza skutkuje dalszą oszczędnością energii, a więc – obniżeniem kosztów eksploatacyjnych. Z perspektywy użytkowania bardzo wygodna jest możliwość sterowania całym systemem przez Internet, która pozwala na optymalne ustawienie temperatur w budynku z każdego miejsca na świecie.